reklama

Ťažko sa tu vysomáriť

V situácii, ktorá sa vyvíja vo východnom Stredomorí je ozaj ťažko sa vysomáriť. Je však isté, že z nej nič dobré „nekuká", že tu ide o tragédiu, ktorá má potenciál prerásť v katastrofu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Rebélia v Sýrii trvá už okolo dvoch rokov - krajinu zdevastovala, priniesla smrť desaťtisícom ľudí a vyprodukovala stotisíce utečencov. V obidvoch prípadoch samozrejme, ako vždy, trpeli najmä nevinní civili. Západ, hlavne USA, podporovali povstalcov, čo je dosť prekvapujúce, pretože v ich voľnej koalícii sú aj al-kaidovskí radikáli, fanatici a vrahovia. Táto podpora bola hlavne materiálna, pričom prezident Obama za „červenú čiaru", prekročenie ktorej by viedlo k americkej vojenskej intervencii, označil použitie chemických zbrani vládnymi vojskami.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V poslednom čase vládne vojská zaznamenali značné vojenské úspechy. Nuž a podľa strhane vyzerajúceho prezidenta Obamu sýrska vláda sa práve teraz rozhodla spáchať samovraždu a prekročiť tú červenú čiaru. Rusko naproti tomu vyhlásilo, že má informácie, podľa ktorých tieto zbrane použili povstalci. A, aby naše informácie boli kompletné, v Sýrii 20 členná skupina odborníkov vyšetruje, či chemické zbrane boli vôbec použité, o čom vlastne nikto nepochybuje. Úlohou tejto skupiny však nie je zistiť, kto tieto zbrane použil, hoci práve toto je ta kritická informácia.

Zvyčajne dobre informovaná Veľká Británia odmietla sa zúčastniť na vojenskej akcii. Zato však zvyčajne dobre informované Francúzsko je ešte bojovnejšie ako USA a podľa prezidenta Hollandea (či Hollandeho) k vojenskej intervencii má prísť pred budúcou stredou. Snaží sa takto získať späť miznúcu podporu voličov? Alebo vychádza z toho, že Syria bola v rokoch 1920-1943 Francúzskym mandátnym územím? Sýria bola aj súčasťou Otomanskej ríše a vskutku, Turecko je tiež za vojenskú intervenciu...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Poznáme to - za všetkým treba hľadať naftu. Takto tí rafinovanejší vysvetľovali Intervencie v Iraku a v Líbyi. V obidvoch prípadoch však cena ropy stúpla a USA väčšinu svojej spotreby ropy dovážajú. A produkcia ropy v Sýrii už tiež klesla, pričom nikdy nebola nejaká významná. http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_oil_production

Poznáme to - za všetkým treba hľadať Izrael. Takto tí nacistickejší vysvetľujú všetko. Ja si však neviem predstaviť, že by Izraelskí lídri náhle „en masse" stratili zdravý rozum a na svojich hraniciach chceli vymeniť relatívne predvídateľného a stabilného Assada totálne nepredvídateľnou a chaotickou koalíciou s veľkým fanatickým potenciálom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ale prečo podozrievať z niečoho nekalého? Čo ak je to ušľachtilé a ide tu o ochranu kresťanstva pred rozpínavým islamom? Nuž, kresťanskí lídri z tejto oblasti to vidia inak. http://www.postoy.sk/krestanski_vodcovia_zasah_syria

Alebo dajme Amerike „the benefit of the doubt" a pripusťme, že nechce byť obviňovaná z trestuhodnej nečinnosti tak, ako bola obviňovaná keď nezasiahla pri genocíde v Rwande.

A možno je to všetko inak. Územie dnešnej Sýrie bolo súčasťou ako Asýrskej, tak Babylonskej ríše... http://konkol.blog.sme.sk/clanok.asp?cl=243744 (Stačí prečítať si 5., 6. a 7. odstavec.)

Štefan Konkol

Štefan Konkol

Bloger 
  • Počet článkov:  106
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som spisovateľ, cestovateľ a karatista. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

23 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu