reklama

Geniálne alebo tragické?

Na Slovensku existuje akási tradícia, že dôležité rozhodnutia spravené tými, ktorí sa rozhodujú v mene národa, sú neskôr označované za geniálne, aj keď ich tragické dopady sú zrejmé. Nekritické a bezmyšlienkovité ospevovanie týchto rozhodnutí sa doslova stáva akousi národnou povinnosťou. Medzi takéto rozhodnutia by som zaradil pozvanie Cyrila a Metóda, ako aj rozbitie Rakúsko-Uhorska.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Pozvanie Cyrila a Metóda malo tri aspekty:

1. Náboženský - z tohto hľadiska bolo zbytočné, pretože v čase ich príchodu tu už kresťanstvo bolo.

2. Jazykovokultúrny - z tohto nič neostalo. (Tá „gramotnosť" ktorú nám doniesli v najlepšom prípade spočívala v tom, že pár sto ľudí sa naučilo písať hlaholikou, ktorá sa dnes nikde nepoužíva.)

3. Politický - toto bolo naozaj tragické rozhodnutie a jeho dôsledkom bol zánik Veľkomoravskej ríše.

http://www.postoy.sk/node/2278

Za rovnako nešťastné považujem rozhodnutie rozbiť R-U. Z globálneho hľadiska možno povedať, že rozbitie tohto veľkého a na tie časy dobre vyvinutého štátu viedlo k rozmachu nacizmu, s tragickými následkami pre celé ľudstvo. Keby bolo R-U prežilo, Hitler by bol ostal ako maliar vo Viedni (a môžeme debatovať o tom či by to bolo na prospech alebo na škodu umeniu), alebo by prinajhoršom upgradoval na groteskného diskutéra v mníchovských pivných krčmách.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nemecko by si nebolo trúflo na anschluss - je totiž rozdiel medzi obsadením štátiku so 6 miliónmi obyvateľov a zaútočením na 60 miliónovú ríšu s cieľom kus si z nej odtrhnúť. Z podobných dôvodov by nebolo došlo k obsadeniu Sudiet. Rakúsko a Sudety boli prvými krokmi na pochode k Druhej svetovej vojne. Tento pochod bol uľahčený tým, že Stredná Európa bola po rozbití R-U plná rozhašterených trpaslíkov. Nuž a bez Druhej svetovej vojny by nebol komunizmus prenikol do Strednej Európy...

Ako by to ale bolo dopadlo so Slovenským národom? Jeho situácia bola v dôsledku maďarizácie zlá a zmena bola nutná. Víťazné mocnosti Dohody si však zmenu mohli vymôcť. Mali na to dosť sily, veď im stačila na rozbitie R-U ríše. Najlepším postupom by asi bolo zmeniť R-U monarchiu na federálnu republiku pozostávajúcich z niekoľkých štátov, ktoré by mali plnú kultúrnu suverenitu. Tieto štáty by mohli byť (v abecednom poriadku): Česko, Chorvátsko, Maďarsko, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko. No a tieto federálne štáty mohli mať aj autonómne oblasti: Chorvátsko Bosnu a Hercegovinu, Rakúsko Južné Tirolsko, Slovensko Podkarpatskú Rus atď.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keby k tomuto bolo došlo, boli by sme si my, naši rodičia a starí rodičia ušetrili hrôzy nacizmu, holokaustu, Druhej svetovej vojny aj komunizmu. A neboli by sme teraz akousi druhotriednou časťou Európy. Pravda Európa sa teraz konečne spája. Dúfajme, že sa to podarí, ale aj tak možno povedať, že rozbitie R-U malo za následok utrpenie, smrť a stratené storočie.

Štefan Konkol

Štefan Konkol

Bloger 
  • Počet článkov:  106
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som spisovateľ, cestovateľ a karatista. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu