reklama

Ukrajina – možné alternatívy

Ukrajina má teraz na výber medzi dvoma alternatívami. Môže pokračovať v ozbrojenom útoku na proruských separatistov, alebo sa môže nejako dohodnúť s Ruskou federáciou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Prvá alternatíva zahrnuje ďalšie zabíjanie ľudí a ničenie majetku s neistým výsledkom. Síce je zrejmé, že za danej situácie povstalci nie sú schopní odolať plnému náporu ukrajinskej armády, ale vôbec nie je isté, či táto daná situácia bude trvať. V prípade porážky separatistov by ako Rusko, tak Putin osobne „stratili tvár“. Odolajú pokušeniu zvyšovať podporu pre povstalcov?

V tejto alternatíve v najhoršom scenári separatisti podporovaní Ruskom odrazia ukrajinskú armádu. Bolo by to fiasko pre Ukrajinu aj pre USA a NATO, ak len by tieto nezasiahli, čo by znamenalo... Brrr – všetko týmto smerom ide „from bad to worse“. V najlepšom scenári by tu ukrajinská armáda zvíťazila. Nasledovala by partizánska vojna (na ktorú Rusi majú vlohy), chronické ničenie majetku a zabíjanie ľudí. Nuž a nenávisť produkovaná na kilotony...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odmenou by bolo udržanie si vojnou rozmlátených východných provincií. A, samozrejme, zachovania územnej celistvosti Ukrajiny. Toto je pre niektorých vlastencov takrečeno posvätná záležitosť, hoci tieto hranice Ukrajiny stanovili ešte boľševici po víťazstve v Občianskej vojne, totálne ignorujúc etnografiu tejto časti bývalej Cárskej ríše.

V tej druhej alternatíve by sa začali rokovania, na ktorých by sa zúčastnili aj separatisti. Prvým bodom by bolo prímerie. Druhým bodom by bolo dohodnutie sa na novom referende vo východných regiónoch Ukrajiny s medzinárodnou kontrolou. V prípade, že by referendum preukázalo vôľu obyvateľov týchto oblastí zotrvať v Ukrajine, malo by sa tak stať a ruská menšina by dostala rozsiahlu autonómiu. Ak by väčšina chcela pripojenie k Rusku, tiež by sa malo tak stať a ukrajinská menšina by dostala rozsiahlu autonómiu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Každý by si „zachránil tvár“: Rusko a Putin by nemohli byť obvinení z obrátenia sa chrbtom k svojim „rodným bratom“. Ukrajina by sa ukázala ako rozumná a racionálne sa chovajúca krajina. USA a NATO by taktiež pôsobili pozitívnym dojmom – neodvrátili sa od malej (no...povedzme, že menšej) krajiny, ktorá sa k nim obracala o pomoc a vynútili si maximálne demokratické rozuzlenie (veď čo môže byť demokratickejšie ako medzinárodne dozorované referendum). A obyvatelia by dostali to, čo si vyvolili.

Ak by sa hranice Ukrajiny nezmenili, k EU by sa pripojila krajina plná černozeme aj s minerálnym bohatstvom (Donbas). Ak by sa Ukrajina rozdelila, Rusi by dostali Rusmi obývanú východnú časť a kým by ju reparovali, tak by aspoň boli ticho. EU by dostala tie černozeme. No a, hlavne, Slovensko by už konečne prestalo byť na hranici medzi Západom a Východom.

Štefan Konkol

Štefan Konkol

Bloger 
  • Počet článkov:  106
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som spisovateľ, cestovateľ a karatista. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu