Karma a demokracia

Autor: Štefan Konkol | 7.4.2015 o 14:22 | (upravené 7.4.2015 o 19:53) Karma článku: 6,71 | Prečítané:  1285x

04.04.2015 som tu zavesil článok v ktorom som kritizoval tajomné karmovanie príspevkov, ktoré dáva vysoké ocenenie často takým, ktoré sú bezcenné alebo urážlivé. Keď som sa po čase chcel na článok pozrieť, nenašiel som ho a nakoniec som zistil, že je „iba na mojom blogu (ako súkromný)“.

Myslel som si, že som niečo nesprávne odklikol a článok som preložil na „hlavnú stránku“. Článok bol potom znovu presunutý medzi moje súkromné blogy a dostal som e-mailom vyrozumenie: „Dobrý deň, nakoľko Váš článok http://konkol.blog.sme.sk/c/378307/karma-alebo-karmenadla-that-is-the-question.html porušuje kodex blogera, zaradili sme ho na Váš súkromný blog. Ak ho znova vrátite na titulku, budeme nútený Váš blog vyradiť z výberu SME. Od: helpdesk“ Presne tak, aj s tou hrubicou.

Keďže som si nebol vedomý žiadneho porušenia kódexu blogera, požiadal som o vysvetlenie. Na to som dostal túto odpoveď: „Dobrý deň, z kodexu blogera: "Na titulku teda nepatria napríklad vaše úvahy o iných blogeroch a úrovni ich textov, sťažnosti na diskutujúcich, oznámenia o tom, že končíte s písaním, úvahy o karme a podobne" Od: helpdesk“. Táto odpoveď prišla dvakrát, s dvojminútovým intervalom.

Nakoľko som v článku nespomínal žiadne mená, ani nicky, ani som neoznamoval, ze končím s písaním, relevantný bol ten záver „úvahy o karme a podobne“.  Odmyslime si to „a podobne“, ktoré prakticky dáva helpdesku neobmedzenú moc. Prečo by sa však nemohla kritizovať karma, ktorá funguje tajomne a odmeňuje tých, ktorí poslušne dodržiavajú líniu, bez ohľadu na slušnosť a kvalitu daných príspevkov?

Prirodzene, najhoršia bola tá hrozba „budeme nútený Váš blog vyradiť z výberu SME“. Nebudú vyradené jednotlivé články, ale celý môj blog, pretože som si trúfol neposlúchnuť. Ide tu o zrejmé trestanie nespoľahlivej osoby. Aká by asi bola tá hrozba, keby takýto ľudia mali väčšiu moc?

Priznám sa, že vo svojej naivnosti som doteraz považoval portál sme.sk za demokratický, kde človek môže slobodne vyjadriť a obhajovať svoj názor (za predpokladu, že nebude urážať, klamať, navádzať na násilie atď.) Celý tento incident mi však nepríjemne pripomenul časy totality, keď človek tiež nemohol vyjadriť svoj názor. Pravda boľševici aspoň otvorene označovali svoj systém za diktatúru proletariátu.  Tu sa predstiera demokracia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Stručný návod pre členov vlády, ktorí nechcú byť členmi vlády

Čo je a čo nie je demisia.

Komentár Zuzany Kepplovej

SAV má etický kódex. A nebojí sa ho použiť

Blaha odvodzuje veľkú časť svojej aury z pozície akademika.


Už ste čítali?